Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Ümumi yığıncağı keçirilib. AMEA-nın İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən APA-ya verilən məlumata görə, Akademiyanın Rəyasət Heyətində keçirilən Ümumi yığıncaqda AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə, vitse-prezident və AMEA-nın İctimai Elmlər, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin akademik-katibi vəzifələrinə seçkilər keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyətinin seçkilərlə bağlı qərarına əsasən elmi və ali təhsil müəssisələri tərəfindən AMEA-nın həqiqi üzvlüyünə 29, müxbir üzvlüyünə 143 namizəd irəli sürülüb.
AMEA-nın 2 may 2017-ci il tarixli Ümumi yığıncağında aşağıdakı alimlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvü seçiliblər:
AMEA-nın həqiqi üzvləri
№ | Soyadı,adı, atasının adı | İxtisas |
1 |
Məmmədov Yusif Əbülfət oğlu |
|
2 |
Məmmədov Nazim Timur oğlu |
|
3 |
Nəhmədov Ənvər Pirverdi oğlu |
|
4 |
Məcidov Əjdər Əkbər oğlu | Kimyəvi kinetika və kataliz |
5 |
Feyzullayev Əkpər Əkpər oğlu | Neft-qaz geologiyası |
6 |
Qurbanov Fazil Səməd oğlu |
|
7 |
Əli-zadə Validə Mövsüm qızı |
|
8 |
Paşayeva Nərgiz Arif qızı |
|
9 |
İmanov Muxtar Kazım oğlu |
|
10 |
Cəfərov Nizami Qulu oğlu |
|
11 |
Nağısoylu Möhsün Zellabdin oğlu |
|
12 |
Səfərova Zemfira Yusif qızı |
|
13 |
Axundova Nərgiz Çingiz qızı |
|
14 |
Mahmudov Yaqub Mikayıl oğlu |
|
15 |
Mustafayev Şahin Məcid oğlu |
|
16 |
Baxşəliyeva Gövhər Baxşəli qızı |
|
AMEA-nın müxbir üzvləri
|
Soyadı,adı, atasının adı | İxtisas |
1 |
Mərdanov Misir Cumayıl oğlu |
|
2 |
Mehdiyeva Səlimə İbrahim qızı |
|
3 |
Sadıqov Əminağa Bəhmən oğlu | Kompüter elmləri |
4 |
İbrahimov Vaqif Rza oğlu | Kompüter elmləri |
5 |
Alıquliyev Ramiz Məhəmməd oğlu |
|
6 |
Məmmədova Məsumə Hüseyn qızı |
|
7 |
İsmayılov İsmayıl Mahmud oğlu |
|
8 |
Səmədov Oqtay Əbil oğlu | Radiasiya materialşünaslığı |
9 |
Qasımov Oqtay Kazım oğlu |
|
10 |
Zeynalov Eldar Bahadur oğlu | Kimyəvi kinetika və kataliz |
11 |
Əliyev Tofiq Abbasəli oğlu | Kimya (AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi) |
12 |
Hüseynov Dadaş Ağa-Cavad oğlu | Neft-qaz geologiyası |
13 |
Qasımov Elmar Mustafa oğlu |
|
14 |
Musayev Əlişir Veys oğlu |
|
15 |
Mamedov Arif Mamedoviç |
|
16 |
Quliyev Əlövsət Gülüş oğlu | Aqrar elmlər |
17 |
Novruzov Vaqif Seyfəddin oğlu | Botanika (AMEA-nınGəncə Bölməsi ) |
18 |
Araslı Nüşabə Həmid qızı |
|
19 |
Mustafayev Tehran Əlişan oğlu |
|
20 |
Əliyev Kamran İmran oğlu |
|
21 |
Əlizadə Firəngiz Əliağa qızı |
|
22 |
Qasımlı Musa Cəfər oğlu |
|
23 |
İmanov Qorxmaz Cahangir oğlu |
|
24 |
Bünyadzadə Könül Yusif qızı |
|
25 |
Həsənli Oruc Qafar oğlu | Psixologiya ( AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi) |