Şənbə , Fevral 24 2024
Ana səhifə / Siyasət / Bu günə kimi Azərbaycanda dövlət başçısı olmuş şəxslər – SİYAHI

Bu günə kimi Azərbaycanda dövlət başçısı olmuş şəxslər – SİYAHI

Xəbər verdiyimiz kimi, dünən Azərbaycanda keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərinin ilkin nəticələrinə əsasən hakim Yeni Azərbaycan Partiyasının prezidentliyə namizədi İlham Əliyev 92,1 faiz səslə növbəti 7 il müddətində dövlət başçısı vəzifəsinə seçilib.
Prezident İlham Əliyevdən əvvəl bu vəzifəni 25 nəfər icra edib.
Bu şəxslərdən 2 nəfər müəyyən fasilədən sonra 2-ci dəfə dövlət başçısı olublar. Heydər Əliyev ilk dəfə 14 iyul 1969 – 3 dekabr 1982-cu illərdə, 2-ci dəfə isə 1 sentyabr 1993 – 15 oktyabr 2003-cü illərdə dövlət başçısı olub. Ayaz Mütəllibov ilk dəfə 25 yanvar 1990 – 6 mart 1992-ci illərdə, 2-ci dəfə isə 14 may-18 may 1992-ci il tarixlərində (4 gün)  dövlət başçısı olub.
Azərbaycanda 1918-ci ildən –  ilk respublika qurulduqdan sonra  dövlət başçısı vəzifəsini icra edən şəxslərin siyahısını təqdim edirik:

1.  Fətəli xan Xoyski  –  28 may 1918 – 14 aprel 1919
2.  Nəsib bəy Yusifbəyli –  28 may 1919 – 30 mart 1920
3.  Məmmədhəsən Hacınski –  30 mart 1920 – 28 aprel 1920
4. Mirzə Davud Hüseynov – 28 aprel – 23 iyul 1920
5. Viktor Naneyşvili – 23 iyul 1920 – 9 sentyabr 1920
6. Yelana Stasova – 9 sentyabr – 15 sentyabr 1920
7. Vladimir Dumbadze – 15 sentyabr 1920 – 24 noyabr 1920
8. Qriqori Kaminski – 24 oktyabr 1920 – 24 iyul 1921
9. Sergey Kirov – 24 iyul 1921 – 5 yanvar 1925
10. Ruhulla Axundov –  5  yanvar 1925 – 21 yanvar 1926
11. Levon Mirzoyan  – 21 yanvar 1926 – 11 iyul 1929
12. Nikolay Gikalo – 11 iyul 1929 – 5 avqust 1930
13. Vladimir Polonski – 5 avqust 1930 – 7 fevral 1933
14. Ruben Rubenyan – 7 fevral 1933 – 10 dekabr 1933
15. Mir Cəfər Bağırov – 10 dekabr 1933 – 6 aprel 1953
16. Mir Teymur Yaqubov – 6 aprel 1953 – 17 fevral 1954
17. İmam Mustafayev – 17 fevral 1954 – 10 iyul 1959
18. Vəli Axundov – 10 iyul 1959 – 14 iyul 1969
19. Heydər Əliyev – 14 iyul 1969 – 3 dekabr 1982
20. Kamran Bağırov – 3 dekabr 1982 – 21 may 1988
21. Əbdürrəhman Vəzirov –  21 may 1988 – 25 yanvar 1990
22. Ayaz Mütəllibov – 25 yanvar 1990 – 6 mart 1992
23. Yaqub Məmmədov – 6 mart 1992 – 14 may 1992
24. Ayaz Mütəllibov – 14 may 1992 – 18 may 1992
25. İsa Qəmbər – 19 may 1992 – 16 iyun 1992
26. Əbülfəz Elçibəy – 16 iyun 1992 – 1 sentyabr 1993
27. Heydər Əliyev – 1 sentyabr 1993 – 15 oktyabr 2003
28. İlham Əliyev – 15 oktyabr 2003 –

Yeniavaz.com

Həmçinin oxuyun

“Qərb istəyir ki, Ermənistan süverenliyini itirsin” – Zərdüşt Əlizadə

“Ermənistanla müqayisədə Azərbaycanın imkanları, əhalisinin sayı, ərazisi, təbii sərvətləri, ordusunun gücü qat-qat üstündür. Bu ölkə …